ДОГАЂАЈИ

Slika 1

У марту 2024. године, у Врању, симболично укрштање путева културе и образовања између Одсека Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија и Удружење DANTE ALIGHIERI из Врања, остварено је кроз потписивање Споразума о пословној сарадњи. Церемонија потписивања, организована у Врању, означила је почетак нове ере узајамног ангажмана и сарадње на пројектима који ће допринети богатству и диверзитету културног и образовног пејзажа обе земље. Значајност споразума је заједнички интерес за промовисање и унапређење културе кроз образовање, са намером да се креирају и подрже активности које ће обогатити и проширити образовне и културне хоризонте студената и наставника. Конкретни облици сарадње укључују успостављање братских веза са образовним институцијама у Италији, размену студената и наставника, организацију курсева италијанског језика, као и заједничке културне манифестације попут изложби, концерата, предавања и књижевних вечери.

Потписани споразум представља основу за дугорочну сарадњу и за серију иницијатива које ће, не само обогатити академску и културну сцену обе земље, већ и подстаћи дубље разумевање и поштовање међу народима.

 

Slika 1

Отварање Центра за брзи развој производа и прототипова (RPD HUB) у Врању, кроз иницијативу пројекта ACDI-VOCA финансираног од стране USAID, значајан је допринос развоју и примени напредних технологија у Србији. Обука о 3D штампи, намењена привредним субјектима из Пчињског управног округа, довела је до првих практичних резултата - примене стечених знања у компанијама Еуроспин, Манасијевић д.о.о., и Еуростил.  Поменуте компаније су искористиле нове технологије за израду специфичних заменских делова, попут точкића, граничника и вођица, који се иначе тешко налазе на тржишту. Захваљујући 3D штампи, успели су да значајно смање трошкове производње и повећају ефикасност, истовремено доприносећи иновацијама у својим производним процесима.

У контексту образовања и усавршавања значајно је да су студенти  имали прилику да се упознају са технолошким процесима и иновативним применама 3D штампе у практичном раду поменутих компанија. Практично искуство у пословним амбијентима унапређује њихово образовање и доприноси њиховом професионалном развоју кроз увид у реалне пословне апликације и потенцијал 3D технологија.

Сарадња Одсека Врање и  USAID-a, отварањем RPD HUB-а и реализацијом обука, доприноси општем напретку и технолошком развоју региона, подстиче иновације и развој нових технологија које даље доприносе како привреди тако и образовном систему, и светли је пример значаја иницијатива за иновације у модерном добу.

 

Slika 1У сарадњи са реномираним предузећем СИМПО ад Врање, Одсек Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија почиње нови циклус учења кроз рад у оквиру студијског програма основних струковних студија Инжењерство намештаја и ентеријера.

Уговор о дуалном моделу студија потписан је између Одсека Врање АТВСС и СИМПА ад Врање 2021. године. Поменута сарадња представља резултат синергије академске заједнице и индустрије са циљем обогаћивања студентског искуства кроз 450 часова директне праксе у три семестра, кроз активно учествовање у процесу производње намештаја. Студенти студијског програма основних струковних студија Инжењерство намештаја и ентеријера по дуалном моделу студија потписали су Уговоре са предузећем СИМПО ад Врање 3. марта 2024. године. У складу са потписаним уговорима студенти ће имати прилику да своје стечено теоријско знање примене у аутентичном радном окружењу компаније СИМПО ад Врање. Уговор о учењу кроз рад дефинише права и дужности учесника програма, обезбеђујући студентима могућност да развију практичне вештине у сигурном и здравом окружењу. Програм је осмишљен тако да истакне и награди студентску изузетност и посвећеност, стварајући оптималне услове за њихово образовање и професионални раст.

АТВСС и СИМПО АД ВРАЊЕ показују своју посвећеност подршци образовању и запошљавању младих, отварајући врата за њихово напредовање и развој у оквиру концепта дуалног образовања. Кроз рад у дуалном програму образовања, студенти ће унапредити своје знање и вештине и своје шансе за изградњу успешне професионалне будућности.

 

IMG 4f7da7709c432ad6a8682503203b12a6 VУ просторијама Средње школе „Sezai Surroi“ у Бујановцу, 19. фебруара 2024. године, одржана је обука под називом „Технологије 3Д штампе“, која је  била намењена ученицима машинског смера средње школе. Обуци је присуствовало 12 ученика и 5 професора, у циљу проширивања знања о 3Д штампи. Обука је реализована  у оквиру пројекта ACDI-VOCA, финансираног од стране USAID-a. Тим стручњака који су водили обуку, поред осталих, чинили су мсц Бранислав Димитријевић, сци Дамјан Станојевић и др Љиљана Ђорђевић, професори у Одсеку Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија, чија је стручност допринела успешној презентацији и едукацији полазника, пружајући увид у могућности примене 3Д штампе.

Само да подсетимо, RPD HUB носи потенцијал да постане централно место обуке за студенте струковних и академских студија, као и за средњошколце, кроз подршку коју пружа како њима тако и запосленима у предузећима у Врању и ширем региону, и кроз могућности за развој прототипова и решења употребом 3Д штампача. Кроз низ обука, одржаних до сада, прошло је више од 80 средњошколаца, 25 студената и 26 привредника. Сви учесници су добили сертификате као потврду завршене обуке, чиме је затворена још једна успешна едукативна сесија.

 

Пројекти , награде и признања