Одсек Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија (АТВСС) успешно је учествовао на Нишком сајму књига, који је одржан крајем новембра. Дана 27.11.2024. године, представници нашег одсека су посетиоцима сајма пружили прилику да се упознају са иновативним могућностима 3Д штампе, као и са богатом понудом студијских програма доступних на Одсеку Врање.
Наша екипа, коју су чинили наставници и сарадници сци Тијана Милановић, мастер Бранислав Димитријевић, др Сузана Стојковић, мастер Тијана Анђелковић, мастер Анђелина Стефановић и библиотекар Никола Спасић, заједно са колегама са Одсека Ниш и Одсека Пирот, успешно је представила образовне могућности АТВСС-а. Посебан фокус био је на интерактивном приступу и практичној демонстрацији 3Д штампе, што је привукло велику пажњу посетилаца.
Поред промоције студијских програма, кроз разговоре са будућим студентима, наставницима и стручњацима из различитих области, учесници су имали прилику да представе квалитет образовања и стручну подршку коју пружа АТВСС. Интересовање посетилаца било је изузетно велико, што потврђује важност оваквих догађаја за повезивање академске заједнице и шире јавности.
Ово учешће на Нишком сајму књига још једном је показало посвећеност Одсека Врање у промовисању знања, иновација и стручног образовања на највишем нивоу. Захваљујемо се свим посетиоцима и колегама који су својим присуством допринели успеху овог догађаја.
У периоду од 04.11. до 09.11.2024. године имали смо част да у Одсеку Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија угостимо колеге са Факултета за биотехничке науке Универзитета “Св. Климент Охридски” Битола. Др Дарко Вељановски и др Благојче Најдовски су припремили предавања за наше студенте који су активно учествовали у дискусији током наставе. Одржана су предавања на изузетно важне теме: “Биополимери – материал за паковање”, “Јестиви биополимери”, “Клима, климетски региони и типови”, “Улога вештачке интелигенције при доношењу одлука”, “Менаџмент информационих система” и “Системи за управљање подацима”. Наведена предавања су реализована током наставничке мобилности у оквиру CEEPUS програма. Овом посетом настављамо успешну сарадњу Академије техничко-васпитачких струковних студија и Универзитета “Св. Климент Охридски” Битола.
У Одсеку Врање Академије техничко васпитачких струковних студија, 31. октобра 2024. године, обележен је Светски дан штедње. Учесници овог догађаја били су студенти друге и треће године студијских програма Производна економија и Предузетнички менаџмент. Радионицу су водиле мастер економиста Тиана Анђелковић и др Сузана Стојковић, а интересовање студената за ову тему било је очигледно од самог почетка.Током радионице, студенти су имали прилику да кроз интерактивни квиз истраже своје навике у вези са штедњом и потрошњом. Питања су била усмерена на свакодневне ситуације, омогућавајући студентима да се суоче са реалним изазовима у управљању финансијама. Циљ ове радионице био је да се студенти подстакну на размишљање о значају штедње и рационалном управљању ресурсима, како у личном, тако и у професионалном животу.Обележавање Светског дана штедње у нашем одсеку још једном је показало значај оваквих едукативних активности које младима омогућавају развој финансијске писмености и боље разумевање економских принципа.
Светски дан климатских промена обележава се сваке године 4. новембра. Овај датум подсећа на важност суочавања са климатским променама и позива све људе на акцију како би се смањили штетни утицаји на животну средину.
Циљ обележавања Светског дана климатских промена је подизање свести о проблемима попут глобалног загревања, загађења ваздуха, повећања нивоа мора и других ефеката климатских промена који имају озбиљан утицај на природу, економију и здравље људи. Овај дан такође позива владе, организације и појединце да предузму мере, попут смањења емисија штетних гасова, преласка на обновљиве изворе енергије, заштите биодиверзитета и промовисања одрживог развоја.
Тим поводом су студенти студијског програма Заштита животне средине, заједно са наставницима др Јеленом Марковић, проф. с. с. и Сци Тијаном Милановић, пред., обишли Метеоролошку станицу у Врању.
Током посете, студенти су од запослених сазнали више о климатским променама и значају мониторинга климатских параметара за предвиђање и разумевање промена у природи.
Овај обилазак био је одлична прилика да из прве руке чују о раду метеоролошке станице, као и да стекну нова сазнања која ће им помоћи у њиховој струци!
Заједничким залагањем, знањем и акцијама можемо сви заједно допринети заштити наше планете!Ово је прилика да се кроз различите активности и едукативне програме ојача колективна свест и ангажман у борби против климатских промена.
Страна 1 од 58