У Врању јеодржана Научна конференција са међународним учешћем на тему “СЕЛО НА ЈУГУ СРБИЈЕ“. Организатори Конференције били су град Врање, Педагошки факултет Универзитета у Нишу, Друштво за народно просвећивање „Светионик“ из Крагујевца, у сарадњи са Високом школом примењених струковних студија у Врању и Заводом за проучавање села из Београда.
На Конференцији су презентована 33 научна рада и саопштења, дата од стране 55 аутора и коаутора (од тога 14 из Врања).
Конференцију су отворили заменик градоначелника Врања Драгољуб Стевановић, државни секретар Министарства пољопривреде Зоран Рајић, проф. др Брацо Ковачевић, члан Сената Универзитета из Бања Луке и академик проф. др Слободан Нешковић, који је одржао презентацију реферата „Село и пољопривреда у концепту националних интереса Србије“.
Из осталих радова произилази аргументован став да су село и пољопривреда национални приоритети. То значи да су потребни додатни напори да се прошири правна регулатива за ову област, увећање аграрног буџета, ревитализацију оних села која имају природне и социјалне услове за опстанак и развој. Одрживи развој сеоских заједница, посебно потенцијала југа Србије (сточарство, воћарство, повртарство, шумски комплекс са својим производима и лековитим биљем, коришћење термоминералних вода и водених токова) може да омогући развој југа Србије. Примарно остварење развојних циљева не зависи само од природе, већ и од људског фактора. Потребна је системска едукација становништва, примена науке у производњи, израда инфраструктуре, а посебно стварање услова за „ново село 21. века“, оснивање агротехнолошких фактора у одабраним селима али и образовно-културно-здравствених центара у селима (школа, дом културе, здравствена установа, спортски терен) јер су то два основна услова за повратак становништва у ова села, чуло се на скупу. Наша школа била је домаћин учесницима скупа првог дана конференције, а седморо наших професора током оба дана презентовало је седам радова .